Neler Yapıyoruz?

CMS Tasarım

Referanslarımız ve Tanıtım Kataloğumuz için TIKLAYINIZ

Web Tasarım Kampanyası

kampanya

Referanslarımız ve Tanıtım Kataloğumuz için TIKLAYINIZ

Türkçesi İçerik Yönetim Sistemleri olan CMS yani Content Managament System, açık kaynak kodlu yazılımlar olarak bilinir. İçerik Yönetim Sistemlerinin tercih edilmesinin sebepleri forum, portal, makale sistemi, veritabanı bağlantıları, üyelikler, yönetici paneli gibi kullanımı kolaylaştıran uygulamalar içermesidir. İçerik Yönetim Sistemleri açık kaynak kod kullanımı sebebiyle istenilen şekle girebilmektedir. Bu sistemin avantajları yanında bazı dezavantajları da vardır. Bu da açık kaynak kodlu bir CMS' in güvenliğinin esneklik sağlamak amacıyla arka plana atılması ihtimalidir. Bu noktada CMS tercihi iyi yapılmalıdır.

Bu tanımlamalara bağlı olarak şunu söyleyebiliriz; kullanışlı bir CMS’ de aranması gereken en önemli özellikler:

Hızlı çalışması,

Kodlamanın düzgün yapılmış olması ve sistemi yormaması,

Yine kodlamanın ve kurulumunun açık, net ve anlaşılır olması,

Bir yönetim paneli içermesi, bu sayede kodlamaya gerek kalmadan site üzerinde bazı düzenlemelere müsaade etmesi,

Tasarım değişikliğine müsaade etmesi,

Açık kod kullanılırken sistem güvenliğini etkilememesi maksadıyla gerekli yerlerde açık kod kullanmaması gerekirse verileri şifrelemesi,

Ve tabi ki veritabanı ve sistem güvenliğidir.

Günümüzde yazılan CMS sistemlerin çoğu PHP ile yazılmıştır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir;

Wordpress: (PHP) Bu blog sistemi sayesinde istediğiniz esneklikte çalışabilir, içeriklerinizi ister blog düzeninde ister daha görsel sistemlerle bezeyerek web kullanıcılarının dikkatini çekebilir ve standartlara uygunluğu sayesinde arama motorları tarafından ilk sıralarda yer alabilirsiniz.

Joomla: (PHP) Kurulumu ve yönetimi kolay, geliştirilebilir, en basit sistemlerden en karmaşık sistemlere kadar birçok yerde kullanılabilen bir portal sistemidir. Dünya genelinde en çok kullanılan sistemlerden biridir.

Drupal: (PHP) Dünya çapında en çok kullanılan portal sistemlerden biri olan Drupal sayesinde hem kişisel hem de sosyal sitelerinizi yönetip, aklınıza gelebilecek her türlü içeriği paylaşabilirsiniz. Yönetimi oldukça karmaşık ve zordur.

Tüm bunların dışında CMS kullanımı avantajlarına rağmen profesyonel web tasarımcıları için halen geçerli bir seçim değildir. Bu sistem güvenlik kontrolünü göreceli olarak arka planda tutuğu için bir çok web tasarımcı tarafından tercih edilmemektedir. Sadece yönetim panelinin olması yani site güncellemesi için tasarımcıya ihtiyaç olmayacağı mantığı maalesef bizim gibi işini hakkıyla yapan tasarımcılar için geçersizdir. İşini hakkıyla yapan tasarımcı dünya genelinde HTML ve diğer dilleri kullanmaya özen gösterir. Bizde tasarımlarımızda müşteri ısrar etmediği sürece İçerik Yönetim Sistemlerini kullanmayız.

Neler Yapıyoruz?

Twitter' da OkayNet

Bizde Size...

Google reklamcılığı bizim işimiz... Şirketinizi Google' da ilk sayfalarda çıkartalım, siz müşteri aramayın, müşteriniz sizi arasın, bulsun...

Etiket Bulutu

HTML5 / CSS3 teknolojisi ile gelişmiş tasarımlar...